آیه ای از قرآن

قَالَ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَیْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء تَکُونُ لَنَا عِیداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآیَةً مِّنکَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَیْرُ الرَّازِقِینَ.

عیسی بن مریم گفت : خداوندا، پروردگارا! مائده ای از آسمان بر ما فرو فرست که برای نسل کنونی و آیندگان ما عید و نشانه ای از تو باشد و ما را روزی ده ، که تو بهترین روزی دهندگانی

 معمولا دعاهای قرآن با اسم ((رب ّ)) آغاز می شود، ولی در این آیه با دو کلمه ی ((الّلهم ربّنا)) آمده است . شاید به خاطر اهمیّت این حادثه و پیامدهای آن باشد.

 -1       توسّل به اولیای خداوند برای قضای حوائج ، جایز است . (قال الحواریّون یا عیسی .... قال عیسی ابن مریم اللّهم ....))
2- برای پیامبران ، مردم تاریخ و نسل ها مطرح اند. (لاوّلنا و آخرنا)
3- از نشانه های الهی ، باید برای همیشه درس گرفت . (و آیه منک )
4-  عید وجشن مذهبی از نظر قرآن کار صحیحی است . (تکون لنا عیدا لاوّلنا و آخرنا) (میلاد اولیای خدا وبعثت پیامبر، کمتر از نزول مائده آسمانی نیست (
5- حضرت عیسی ، در دعا به جای مسأله ی خوردن ، به الهی بودن مائده توجّه می کند. (آیه منک (
6-  تعبیرات موهن دیگران را به صورت اصلاح شده نقل کنیم . (سؤال آنان چنین بود که (هل یستطیع ربّک )? ولی در دعا حضرت عیسی (ع)قاطعانه و برای هدفی والاتر مائده خواست و آنچه را نشانه ی شک و وهن بود، حذف کرد)
7-  در دعا، خدا را با ادب کامل و با صفت مناسب با خواسته ، صدا بزنیم . ابتدای آیه ((الّلهم ربّنا)) و آخر آیه ((خیر الرّازقین ))
8- به درخواست های مادی جهت معنوی دهیم . (حواریّون اوّلین هدف خود را خوردن و سپس اطمینان داشتن (نأکل منها و تطمئن ) بیان کردند، ولی حضرت عیسی ابتدا برجا گذاشتن نشانه سرور برای تاریخ (عیدا لاوّلنا و آخرنا) سپس نشانه قدرت خداوند (وآیه منک )و در مرحله سوّم مسئله رزق را مطرح فرمود(وارزقنا و انت خیر الرّازقین ) و بدین گونه به همه فهماند که مسائل معنوی و اجتماعی بر مسائل گروهی و اقتصادی مقدّم است .
9-  به خدا توجّه کنیم و به سراغ دیگران نرویم . (و انت خیر الرّازقین )

 

 

و اما این یکی از دعا های قرآنی است که بیشتر برای رفع حوائج استفاده میشود ، توصیه من این هست که این آیه از سوره مائده (114)را  در قنوت نماز صبح بخوانید و از خداوند بخواهید که آن روز شما را عید قرار دهد .در بعضی از کتب معنی عید در این آیه روز بدون گناه نوشته شده در عین حال این آیه رو از قسمت اللهم ،ربنا حفظ کنید ،درک کنید بعد بخوانید به رحمت نا منتهی الهی گره از مشکلاتتون بخیریت باز میشود انشاء الله .

 

 

مردی صبح زود از خواب بیدار شد تا نمازش را در مسجد بخواند...

لباس پوشید و راهی مسجد شد اما در راه زمین خورد و لباسهایش کثیف شد. او بلند شد، خودش را پاک کرد و به خانه برگشت.

لباسهایش را عوض کرد و دوباره راهی مسجد شد و در همان نقطه مجدداً زمین خورد!

او دوباره بلند شد، خودش را پاک کرد و به خانه برگشت. یک بار دیگر لباسهایش را عوض کرد و راهی مسجد شد.

در راه با مردی که چراغ در دست داشت برخورد کرد و نامش را پرسید. مرد پاسخ داد: (( من دیدم شما در راه به مسجد دو بار به زمین افتادید.))، از این رو چراغ آوردم تا بتوانم راهتان را روشن کنم.

مرد از او تشکر کرد و هر دو راهشان را به طرف مسجد ادامه دادند.

همین که به مسجد رسیدند، مرد اول از مرد چراغ بدست در خواست کرد تا به مسجد وارد شود و با او نماز بخواند.

مرد دوم از رفتن به داخل مسجد خودداری کرد !!!

مرد اول درخواستش را دوبار دیگر تکرار کرد و مجدداً همان جواب را شنید !

مرد اول تعجب کرد که چرا او نمی خواهد وارد مسجد شود و نماز بخواند!!!

مرد دوم پاسخ داد: ((من شیطان هستم.))

مرد اول با شنیدن این جواب جا خورد. شیطان در ادامه توضیح داد:

من شما را در راه به مسجد دیدم و این من بودم که باعث زمین خوردن شما شدم!وقتی شما به خانه رفتید، خودتان را تمیز کردید و به مسجد برگشتید، خدا همه گناهان شما را بخشید.

من برای بار دوم باعث زمین خوردن شما شدم و حتی آن هم شما را تشویق به ماندن در خانه نکرد، بلکه با جدیت بیشتر به راه مسجد برگشتید. به خاطر آن، خدا همه گناهان افراد خانواده ات را بخشید. من ترسیدم که اگر یک بار دیگر باعث زمین خوردن شما بشوم، آنگاه خدا گناهان افراد دهکده تان را خواهد بخشید. بنا براین، من سالم رسیدن شما را به مسجد مطمئن ساختم...!

  کار خیری را که قصد دارید انجام دهید به تعویق نیاندازید. زیرا هرگز نمی دانید چقدر اجر و پاداش ممکن است ازمواجه با سختی های در حین تلاش به انجام کار خیر دریافت کنید.

 

/ 0 نظر / 26 بازدید