زندگی در لحظه

 

چگونه در لحظه زندگی کنیم

 آیا هیچ‌وقت احساس کرده‌اید که زندگی آن‌چنان با سرعت در حال گذشتن است که شما وقت کافی برای تجربه کردن آن ندارید؟ شاید غرق در ضرب‌العجل‌های کاری هستید. شاید بر مسئولیت‌های خانوادگی تمرکز کرده‌اید. و یا شاید تنها فراموش کرده‌اید که چگونه در لحظه زندگی کنید...

استاد زندگی کردن در لحظه کودکان هستند. وقتی یک کودک گرسنه باشد، به ما می‌گوید گرسنه است و منتظر آن نمی‌ماند که شرایط برای غذا خوردن راحت باشد. وقتی خسته است، می‌خوابد و نگران آن نیست شاید این کار او مثلاً از نظر میهمانان بی‌ادبانه باشد. وقتی خوشحال است می‌خندد و وقتی غمگین است گریه می کند، بدون این‌که نگران باشد دیگران ممکن است چه فکر کنند. یک کودک واقعاً در لحظه حال زندگی می کند.

بر خلاف کودکان، اکثر ما بزرگسالان با مسئولیت‌ها و دغدغه‌هایی زندگی می‌کنیم که موجب می‌شوند ذهنمان از یک فکر به دیگری بپرد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ما فرصت تجربه و ستایش لحظه حال را از دست می‌دهیم. اما می‌توانیم همان روحیه کودکان را داشته باشیم و راه‌هایی را بیابیم تا در زمان حال زندگی خود حاضر باشیم.

 

در این جا چند روش وجود دارد که به شما کمک می کند در لحظه زندگی کنید:

 

  1. 1. با حواس خود هماهنگ شوید
  2.  

هماهنگ شدن با حواس یکی از بهترین راه‌ها برای ارتباط با لحظه حال و به واقع زندگی کردن در حال است. متأسفانه، ما اغلب اوقات حس‌های خود را غیر فعال می‌کنیم. برخی اوقات این کار را تعمداً انجام می‌‌دهیم، مانند وقتی که صداهای اطراف خود را با استفاده از گوش دادن به موسیقی با هدفون حذف می‌کنیم. و سایر اوقات به سادگی حواس خود را نادیده می‌گیریم. آیا تا به حال برایتان پیش آمده که غذای خود را کامل خورده باشید و در آخر فهمیده باشید که اصلاً برای اینکه مزه غذای خود را درک کنید وقتی نگذاشته‌اید؟ اگر از حواس خود آگاه باشید و با همه وجود آن‌ها را تجربه کنید ، بسیار بیشتر در زندگی خود در حال حضور خواهید داشت. تمرین غذاخوردن با ذهن آگاه و متوجه،  روشی عالی است تا به خود نشان دهید حواس شما چه تأثیر قدرتمندی در تجربه کردن هر لحظه دارند.

  2. یک کار در هر لحظه. چند کار را هم زمان انجام ندهید

  1. اگر توجه شما بین چند کار تقسیم شود، غیر ممکن است بتوانید در لحظه حال زندگی کنید. در عوض، یک کار را انتخاب کنید و کاملاً بر تجربه کردن آن یک کار در حال انجام متمرکز شوید. راهبان ذن در هر جنبه از زندگی خود این کار را تمرین می‌کنند. اگر در حال جارو کردن هستند، کاملاً بر جارو کردن تمرکز می‌کنند. اگر درحال خرد کردن سبزیجات هستند، تنها سبزیجات را خرد می کنند و هیچ کار دیگری نمی‌کنند. در هر زمان بر یک کار تمرکز کنید و در لحظه زندگی کنید.
  2.  
  3.  
  4. 3. جریان خود را بیابید!
  5.  

نقاشان و نویسندگان تجربه‌ای را توصیف می‌کنند که در آن فرآیند خلاقانه آن‌ها قدرت را به دست می‌گیرید و قلموی نقاشی، خود را بر روی بوم هدایت می‌کند و یا کلمات بدون هیچ تلاشی روی صفحه جاری می‌شوند. این مثالی بسیار خوب از زندگی در لحظه است. آیا هرگز چنین جریانی را در زندگی خود احساس کرده‌اید؟ وقتی آشپزی می‌کنید، می رقصید و یا حتی وقتی در کاری غرق می‌شوید که بسیار دوستش دارید؟ برای انجام این کارها وقت صرف کنید، و هنگامی که آن جریان را حس کردید، بدانید که با واقع در حال زندگی کردن در لحظه هستید.

  4. یک قدم به عقب بردارید

  1.  اکثر ما وقتی در موقعیت‌های استرس زا هستیم، امکان ندارد بتوانیم در لحظه زندگی کنیم. استرس ما را از زمان حال به بیرون می‌راند و باعث می‌شود یا به آینده فکر کنیم و یا به مرور اتفاقات گذشته در ذهن خود بپردازیم. آیا تا به حال پیش آمده که با کسی جروبحث کنید و بعداً بفهمید در حین جروبحث اصلاً به حرف‌های طرف مقابل گوش نکرده‌اید زیرا همه حواستان روی این قضیه متمرکز بوده که خودتان بعد از آن چه می‌خواهید بگویید؟ دفعه بعد که خود را در یک موقعیت استرس‌زا یافتید، یک قدم به عقب بروید و از بیرون به آن موقعیت بنگرید. این کار به شما کمک می‌کند که در آن لحظه حضور داشته باشید، و بهتر بتوانید پاسخ دهید تا واکنش نشان دهید و جبهه بگیرید.

 منبع: وبسایت stop and breathe

/ 0 نظر / 23 بازدید