امید در زندگی

۵ راه برای افزایش امید در زندگی

بعضی اوقات ممکن است فرد همه‌ی امیدش به زندگی را از دست بدهد. این اتفاق ممکن است به دلیل شکست‌های متوالی در زندگی باشد. نتیجه‌ی آن ایجاد دردی وصف‌ناپذیر است. طلاق، شکست در فعالیت اقتصادی، اخراج از کار، از دست دادن عزیزان و… از جمله اتفاقاتی هستند که می‌توانند امید در زندگی را از بین ببرند. در نهایت شما احساس می‌کنید به آخر خط نزدیک شده‌اید و انگیزه‌ای برای ادامه دادن ندارید.

زمانی که ما دچار شکست بزرگی می‌شویم، بخش اعظم امیدی که کم‌کم در زندگی به دست آورده‌ایم را از دست می‌دهیم. مانند قدرت اراده، چشمه‌ی امید ما هم می‌تواند به راحتی خشک و نابود شود. وقتی تنها کاری که پس از یک شکست بزرگ انجام می‌دهید دچار نگرانی و استرس شدن و فکر کردن به ترس‌هایتان است، از دست دادن همه‌ی امیدتان اتفاق محتملی خواهد بود.

شکست بخشی از چرخه‌ی زندگی است. شکست به ما می‌آموزد که ما انسان‌های کاملی نیستیم. حتی اگر در اثر تصمیمات غلط یا اتفاقات بد احساس شکست کنیم، باز هم نباید همه‌ی امیدمان را از دست بدهیم. شکست‌ها ما را برای زندگی بهتر و درخشان‌تر آماده می‌کنند. شاید این موضوع در همان روزها احساس نشود، ولی گذر زمان برای ما اتفاقات خوبی رقم خواهد زد.

با تمام این اوصاف وقتی که احساس می‌کنیم کل دنیای ما ویران شده است، چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه امید را در دل‌مان زنده نگه داریم؟ چگونه در آینده در مقابل از دست دادن تمام امیدمان مقاومت کنیم؟ ۵ راه ساده و سرراست برای زنده نگه‌داشتن امید وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.


۱. ارزیابی مجدد شرایط


زندگی شبیه لنز دوربین است. هر چیزی که بر روی آن تمرکز کنیم، برای ما واضح‌تر و واقعی‌تر به نظر می‌آید. اگر بر روی نقاط منفی تمرکز کنیم، فقط نقاط منفی را می‌بینیم. ولی وقتی تمرکز خود را بر روی نقاط مثبت منعطف کنیم، چیزهای مثبت بهتر دیده می‌شوند. ما همان چیزی را درو می‌کنیم که کاشته‌ایم.

وقتی که در زندگی با شکست بزرگی مواجه می‌شوید، باید نسبت به شرایط موجود ارزیابی مجددی انجام بدهید. توجه کنید که بسیاری از افراد موفق هم بارها در زندگی طعم شکست را چشیده‌اند.

صحبت ما فقط در مورد موفقیت مالی نیست. اگر شما در پی شکست تسلیم نشوید، موفقیت در تمام زمینه‌ها برای شما امکان‌پذیر خواهد بود. به شکست به چشم مانعی نگاه کنید که با پریدن از روی‌ آن می‌توانید به سمت موفقیت حرکت کنید. اجازه ندهید موانع سد راه شما بشوند.

کل زندگی برای شما مثل یک سفر ماجراجویانه است. فقط مقصدتان نیست که اهمیت دارد. در اهداف خود بازنگری کنید تا ببینید دقیقا هدف‌تان چیست و چرا چنین هدفی دارید. اگر دلایل شما محکم و قانع کننده بود، نگذارید هیچ شکستی مانع راه شما بشود.


۲. قلب خود را سرشار از قدردانی و شکرگزاری کنید


شاید به نظر شما این حرف شعارگونه بیاید. اما بهتر است ما به جای حسرت چیزهایی که نداریم، قدردان داشته‌های خود باشیم. ذهن‌تان چیزی را درو می‌کند که خودتان در آن کاشته‌اید. شکرگزار باشید تا ببینید زندگی‌تان چگونه تغییر می‌کند و امیدتان دوباره زنده می‌شود.

افراد زیادی در دنیا فقر، جنگ، قحطی، ظلم حاکمان و انواع معلولیت‌ها را تحمل می‌کنند. وقتی که ما بر روی چیزهایی خوبی که در زندگی داریم تمرکز کنیم، می‌توانیم به جای ناامیدی، شکرگزار داشته‌های خود باشیم.

زمانی که احساس می‌کنید هیچ چیزی در زندگی ندارید که به خاطرش شکرگزار باشید، تلاش کنید تا فهرستی از داشته‌های خود تهیه کنید. همین که زنده‌اید، می‌توانید بخوانید، حرف بزنید، غذایی برای خوردن دارید و افرادی شما را دوست دارند، دلایل خوبی برای شکرگزاری هستند.

ما همیشه می‌توانیم دلیلی برای قدردانی داشته باشیم. قدردانی خصلتی است که با تمرین می‌توانیم کسب کنیم. وقتی که ما خوبی‌های دنیا را ببینیم، امید در زندگی در ما دوباره زنده می‌شود و منتظر اتفاقات خوب در زندگی خود خواهیم بود.

۳. بی‌طرفانه به شرایط موجود نگاه کنید

سخت‌ترین قسمت شکست و ناامیدی، ناتوانی ما در نگاه بی‌طرفانه به شرایط است. چه ما مسبب مصیبت یا اتفاقی باشیم چه نباشیم، نگاه بی‌طرفانه به وضعیت می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. خیلی سخت است که احساسات درونی و امیال خود را از شرایط موجود حذف کنیم.

اما وقتی که بی‌طرفانه و بدون تعصبات به شرایط نگاه کنیم، می‌توانیم علت و تأثیر شرایط را بر روی رفتارمان شناسایی کنیم. در این زمان باید اصلاحات لازم را بر روی خودمان انجام بدهیم تا بتوانیم به هدفی که داریم، نزدیک شویم. اگر ما بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم و ناامید نشویم، در نهایت به رؤیاهای خود می‌رسیم و موفق می‌شویم.

۴. به حمایت دیگران تکیه کنید

از دست دادن همه‌ی امیدمان می‌تواند ما را ویران‌ کند. وقتی که ما قدم در مسیر آرزوهای خود می‌گذاریم، سختی‌های زیادی برای ما پیش خواهد آمد. ولی وقتی به افرادی تکیه کنیم که از ما حمایت می‌کنند، کمی از مشکلات ما کاسته می‌شود.

دیگران می‌توانند چشم‌اندازی از شرایط را به ما نشان بدهند که خودمان از آن غافل بوده‌ایم. هنگامی که با شرایطی بسیار سخت مواجه می‌شویم، خانواده، دوستان، همکاران و سایر افراد می‌توانند از ما حمایت کنند.

۵. باور داشته باشید

گاهی اوقات باید ایمان داشته باشیم که اتفاقات خوبی در راهند. و به این درک برسیم که هر اتفاقی دلیل و حکمتی دارد و همه چیز تحت کنترل و قدرت ما نیست. اگرچه ممکن است ما همیشه حکمت یک اتفاق را درک نکنیم ولی قطعا دلیلی برای رخ دادنش وجود دارد.

هر دینی که داشته باشید، ایمان داشتن نشان دهنده‌ی اعتماد و اطمینان‌تان به رخ دادن اتفافات خوبی است که در راهند. تکیه بر ایمان‌تان به شما کمک می‌کند تا امیدتان افزایش یابد.

شاید گفتنش ساده‌ باشد، ولی می‌توانیم به مرور زمان امید را دل‌مان تقویت کنیم تا در مواجهه با بزرگترین مصیبت‌ها هم به طور کامل از بین نرود. چیزی که ما را نکشد، قوی‌ترمان می‌کند. ما باید به خلقت هوشمندانه‌ی جهان اعتماد داشته باشیم. انسان‌ها فقط برای زنده ماندن آفریده نشده‌اند، بلکه هدف خلقت آنها کمال است.

برگرفته از: huffingtonpost

آدرس منبع: https://www.chetor.com/30820
جملات زیبا در مورد امید به زندگیما به این دنیا آمده ایم تا از اندوه دور باشیم ؛ تا زندگی برای همه ما امیدوار کننده باشد. تمام افراد به امید آینده، زندگی خود را ادامه می دهند و همواره به چشم اندازی روشن چشم می دوزند. اعتقاد بر این است که تخیل قوی تراز دانش است؛ اسطوره ها قوی تر از تاریخ و رویا قوی تراز واقعیت .. امید به زندگی هم در تمام این احساسات نهفته است.

– امید به زندگی همیشه از تجربیات پیروی می کند. خنده، تنها درمان غم و اندوه است.به این ترتیب می توان عقیده داشت که عشق به زندگی ، قوی تر از مرگ است. شما ممکن است هر شب احسای نا امیدی و یاس داشته و بلافاصله با طلوع خورشید، نور امید به زندگی برای شما زنده شود.

این امید به زندگی است که باعث می شود شما با وجود تمام تاریکی ها، به نور و روشنایی برسید. آسمان را ببینید؛ سایه های نارنجی در طلوع و غروب خورشید، همواره به شما امید می دهد که روشنایی همیشه به دنبال تاریکی فرا می رسد.

به یاد داشته باش که هر چه تفکرات منفی را در خود پرورش دهی، این گونه تفکرات بیشتر به سوی شما جذب می شوند و تمام زندگی شما را فرا می گیرد

ما می توانیم با وجود پذیرش وجود غم و ناامیدی؛ هرگزتسلیم آن ها نشویم. زندگی خود را با عمل جاری کنید. در زمانی غیر قابل انتظار، بهترین اتفاقات سر راه شما قرار می گیرد. خودت آینده خود را بساز؛ خودت امید را در دل خود روشن کن؛ عاشق خودت باش و خالق باورهای خود.

شما آفریده شده اید تا از زیبایی ها لذت ببرید و از نا امیدی، ترس، اندوه و غصه دور باشید. با هر طلوع خورشید، این فرصت را دارید تا روزهای خود را با امید آغاز کنید تا زندگی روی زیبای خود را به شما نشان دهد. هرگز تسلیم ترس ها و شکست های خود نشو. ما برای شادی، امید، عشق، و زیبایی های جهان به دنیا آمده ایم تا به دنبال حقایق و معنای زندگی و درمان درد های خود باشیم.

اگر خدا نویسنده و جهان بزرگترین رمانی باشد که تا به حال نوشته شده است، ما می توانیم شخصیت اصلی داستان او باشیم، اما مانند هر مرد و زنی در روی زمین، باید در کناردیگران و انواع احساسات امید بخش، این رمان را شکل بدهیم. ممکن است هر چه زندگی پیش رود، بیشتر انتظارات شما برآورده شود.


با لبخند زدن، امید به زندگی ، افزایش انرژی و نشاط در اوج نا امیدی؛ می توان به بالاترین خواسته ها رسید. هر چه بیشتر دوست داشته باشی، بیشتر دوستت خواهند داشت و انرژی بالاتری دریافت می کنید و حقیقت زندگی در هر لحظه و هر ساعت نمایان می شود.

غم هم می تواند زیبا باشد اما چه زیباتر می شود زمانی که با وجود غم و اندوه، به روز های بهتری امید داشته باشیم. انگیزه وانتظارات ما از زندگی، آرزوها و تلاش ما برای آینده ای نه چندان دور، به ما قدرت فزاینده ای می بخشد.

اما زمانی می رسد که افراد مورد علاقه ما از کنار ما می روند و ما را در اندوهی عمیق تنها می گذارند. حقیقت زندگی به ما می آموزد که زندگی مانند آب های روان ادامه دارد و تنها خود ما هستیم که می توانیم مشکلات را بر خود هموار کنیم. ما باید با خلوص نیت خود به تمامی شرارت ها لبخند بزنیم، زیرا ما قدرت رفع بدی ها و شرارت را داریم و با این قدرت؛ نفوذ آن را برخود خنثی می کنیم.

هرگز تسلیم ترس ها و شکست های خود نشو. ما برای شادی، امید، عشق، و زیبایی های جهان به دنیا آمده ایم تا به دنبال حقایق و معنای زندگی و درمان درد های خود باشیم

همانطور که به ما آموخته اند، معتقدیم که بدون پرسیدن و جستجو نمی توانیم پاسخ پرسش های خود را در دنیا و نظام طبیعت به دست آوریم. عقل انسان برای شناخت نقاط قوت با ابزارها ی موجود، در خدمت ما است و شجاعت انجام دادن آنچه را باید انجام دهیم در ما به وجود می آید.

دنیا را از دریچه چشم های خود مشاهده کن و تغییرات را به وجود آور. به یاد داشته باش که هر چه تفکرات منفی را در خود پرورش دهی، این گونه تفکرات بیشتر به سوی شما جذب می شوند و تمام زندگی شما را فرا می گیرد.

زندگی با تمام درد، اندوه و شادی و نشاط خود، آیینه ای از رفتار و تفکرات شما است و این رفتار تو است که بر نحوه زندگی تو تاثیر می گذارد. شادی و امید به زندگی را همیشه و همه جا با خود به همراه داشته باش تا زندگی با تمام زیبایی های آن، از آن تو شود.

منبع: www.goodreads.com  آدرس منبع: https://nabzema.com/48298/ -/ 0 نظر / 96 بازدید