فکر و خیال

فکر و خیال‌هایی که مخصوصا خانم ها را رها نمی‌کند
 

همیشه دلیلی برای نارضایتی وجود دارد. چند کیلویی اضافه وزن؛ آمیخته شدن وظایف بی‌شمار کاری با مسئولیت‌های سنگین خانه؛ ترس از اتفاق‌هایی که گمان می‌کنیم هر لحظه رخ می‌دهند اما شاید هرگز برای‌مان پیش نیایند و... شما می‌توانید با این نارضایتی‌ها و احتمالات برای خودتان یک زندگی پراضطراب را بسازید و به جای لذت بردن از آنچه دارید برای از دست دادنش نگران باشید. از طرف دیگر شما می‌توانید همین حالا به این اضطراب‌ها و اما و اگر‌ها پایان داده و به زندگی‌تان آن طور که باید سر و سامان دهید. یک روز بیشتر بودن با این فکر و خیال‌ها، یک روز عادت بیشتر به آن‌ها خواهد بود؛ پس اگر می‌خواهید آسان‌تر کنارشان بگذرید توصیه‌هایی که در ادامه نوشته شده را جدی بگیرید و با فکر و خیال‌های‌تان مبارزه کنید.

 هیچ وقت وزنم کم نمی‌شود

در سال‌های اخیر کم‌کردن وزن برای بسیاری از آدم‌ها یک دغدغه جدی شده است. اغلب ما مدام به این فکر می‌کنیم که چطور می‌توانیم وزن کم کنیم و مدام حسرت روزهایی را می‌خوریم که در فلان وزن بوده‌ایم اما حقیقت این است که چه وزن کم کنیم و چه نه، باز هم این نگرانی در ما باقی می‌ماند و حسرت‌های‌مان از بین نمی‌رود. یکی از نگرانی‌هایی که در همین لحظه باید برای خلاص شدن از آن تلاش کنید همین بالا رفتن و پایین آمدن وزن‌تان است. ایده‌آل‌گرایی را کنار بگذارید و هدفی را درنظر بگیرید که امکان رسیدن به آن را دارید. سعی کنید از این هدف راضی باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. حتی اگر شما 50 کیلو نشوید مهم نیست، شما باید تا حدی وزن کم کنید که در توان‌تان است و سعی کنید با این موضوع جوری کنار بیایید که ظاهرتان هم برای‌تان دلپذیر باشد.

 شوهرم به من خیانت می‌کند

برای برخی زن‌ها ترس از مورد خیانت قرار گرفتن، حسی است که تمام عمر با آن زندگی می‌کنند. آن‌ها سال‌ها نقش یک شرلوک هلمز را بازی می‌کنند تا بفهمند آیا شوهرشان به آن‌ها خیانت می‌کند یا نه. زندگی با این حس آسان نیست؛ نه برای آن‌ها و نه برای مردی که مدام مورد بازجویی قرار می‌گیرد. این دسته از زن‌ها سال‌های طولانی زندگی‌شان را با تصور این خیانت احتمالی ویران می‌کنند و بعد از مشاهده‌اش هم با بخشش از کنارش می‌گذرند. اگر شما در این گروه هستید، بهتر است کمی بیشتر به تاثیر صداقت و آرامش در زندگی‌تان توجه کنید تا این‌که به‌دنبال فاجعه‌ای بگردید که قدرت بخشیدنش را دارید. شما تمام سال‌هایی که می‌توانید خوشبخت و آرام در کنار همسرتان زندگی کنید را با ترس از مورد خیانت قرار گرفتن به باد می‌دهید. قدر این روزها را بدانید و قبل از وقوع فاجعه به فکر حل کردنش نباشید. تنها کاری که برای مصون ماندن از خیانت می‌توانید انجام دهید، ساختن یک زندگی آرام، بی‌تنش و صادقانه است.

 پیر شده‌ام اما هنوز بچه‌ای ندارم

ترس از این‌که روزی از نداشتن فرزند پشیمان شوید، دلیل خوبی برای بچه‌دار شدن نیست. درست است که با آمدن فرزند شما و همسرتان از دل و جان به او علاقه‌مند می‌شوید و احساس می‌کنید که بدون او نمی‌توانید زندگی کنید اما تنها به این بهانه که ممکن است روزی از این تنهایی‌تان پشیمان شوید یا این‌که با به دنیا آمدنش به او علاقه‌مند خواهید شد، نمی‌توانید تصمیم به بچه‌دار شدن بگیرید. نباید در این مورد زیاد هم سخت‌گیر باشید اما قبل از هر تصمیمی باید به توانایی‌ها و محدودیت‌های‌تان فکر کنید. مهم نیست که چند سال دارید و چند وقت است که ازدواج کرده‌اید؛ ترس از آینده را کنار بگذارید و ببینید که آیا میل و شرایط صاحب فرزند شدن را دارید یا خیر.

 سرطان همه‌گیر شده و به زودی سراغ من هم می‌آید

این موضوع تمام و کمال در کنترل شما نیست اما به این بهانه نمی‌توانید زندگی‌تان را با ترس از مریضی احتمالی تیره کنید. شما نمی‌توانید ژن‌ها و شرایط خاصی که در محل زندگی‌تان وجود دارد را کنترل کنید اما می‌توانید با مصرف غذاهای سالم و دوری از فاکتورهایی مثل مصرف سیگار کمی از این موضوع فاصله بگیرید. هرگز اتفاقی که در نزدیکی‌تان می‌افتد را به زندگی خود وارد نکنید و فکر نکنید که شما درست در همان لحظه در معرض آسیب هستید بلکه با حفظ آرامش زندگی‌تان به‌دنبال سبک زندگی‌ باشید که شما را در برابر این اتفاقات ایمن‌تر می‌کند.

 با افزایش سن،‌ مغزم را از دست خواهم داد

ترس از کند شدن ذهن، آمدن آلزایمر و کند شدن یادگیری هم از دیگر ترس‌های شایع و البته بیهوده است. خب... طبیعی است که با بالا رفتن سن شما پویایی جوانی‌تان را نخواهید داشت، اما هنوز هم راه‌هایی برای کند کردن این روند وجود دارد. حتما شما هم فکر می‌کنید که حل کردن پازل‌ها و جدول می‌تواند شما را نجات دهد و ممکن است به طرز وسواس گونه‌ای پازل و جدول را بدون این‌که از آن لذتی ببرید، به یک تکلیف روزانه تبدیل کنید. البته فکر شما کاملا بی‌اساس نیست و ممکن است تاثیراتی داشته باشد ولی ورزش کردن و یادگرفتن تمرینات تازه ورزشی قطعا تاثیر بیشتری روی شما خواهد گذاشت. مراقب جسم‌تان باشید و سعی کنید با کمک آن به جای نگرانی بی‌مورد مغزتان را هم سالم نگه دارید.

 در تمام زندگی حسرت خورده‌ام

یکی دیگر از نگرانی‌های میانسالی این است که من به 50 سالگی رسیدم و تمام این سال‌ها حسرت کارهایی را خورده‌ام که نکرده بودم. حسرت گذشته و کارهای انجام نشده را خوردن طبیعتا راحت‌تر از انجام آن است. در خیلی مواقع با وجود این‌که می‌دانیم در آینده حسرت این موضوع را می‌خوریم، باز هم از انجام دادنش طفره می‌رویم. شما می‌توانید زندگی‌تان را با افسوس‌های تمام نشدنی گذشته بگذرانید اما اگر می‌خواهید تمام لحظات زندگی‌تان رنگ و بوی خودش را داشته باشد، بهتر است بیشترین حد توان‌تان را برای به دست آوردن آنچه می‌خواهید انجام دهید و اگر هم به آن نرسیدید، به خاطر تمامی تلاش‌هایی که انجام داده‌اید به‌خودتان افتخار بکنید.

 بین کار و زندگی‌ام تعادلی ندارم

شما سال‌هاست که کار می‌کنید و سال‌ها از زندگی مشترک‌تان می‌گذرد اما هنوز نتوانسته‌اید تعادلی میان این دو برقرار کنید؟ بهتر است تا دیرتر از این نشده برای برقرار کردن این تعادل قدم بردارید. نخستین و مهم‌ترین کار این است که زندگی‌تان را با خود از در بیرون نبرید. اگر به خانه وارد می‌شوید، کار را پشت در بگذارید و اگر هم به اداره می‌روید، فکر کردن به بچه‌ها و کارهای خانه را پشت درهای اداره بگذارید. سعی کنید ذهن‌تان را همان جایی نگه دارید که جسم‌تان است. تنها در این شرایط است که می‌توانید بهترین همسر و مادر در خانه‌ خود و موفق‌ترین کارمند در محیط کارتان باشید. این کار به‌همین سادگی‌ها هم اتفاق نخواهد افتاد اما دلسرد نشوید و سعی کنید کمی برای هماهنگ‌کردن خود با این شرایط وقت بگذارید.

علی اکبر احمدلو ; ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٤/٧/٢۸

خواسته های خوب زنان از همسران

خواسته های دهگانه زنان از شوهران خود
 


این دستورها مختص به زوج خاصی نیست ؛ اینها ده چیزی است که تعداد بسیار زیادی از همسران از شوهرانشان می خواهند. توجه کنید که اینها خواسته های آنهاست نه نیاز زوحی شان. برای داشتن زندگی شاد خوب است این خواسته ها را بشناسیم:

انسان ۴ نیاز روحی اساسی دارد :

1. نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن
2. نیاز به تعلق داشتن
3. نیاز به داشتن تصور ذهنی خوب از خود
4. نیاز به آزادی

حال بر اساس این نیازها ببنید زنان از شوهران خود چه خواسته هایی دارند.

1. هر روز به او بگویید که دوستش دارید

هر کسی دوست دارد تایید شود و بداند که اطرافیان او را دوست دارند. بهترین راه برای تایید همسرتان که برایش بسیار مهم است این است که خیلی ساده هر روز به او بگویید دوستش دارید. گاهی دستانش را بفشارید و این جمله را زمانی که شما را بدرقه میکند بگویید.

2. او را درک کنید و ببخشید

روزهایی هست که همسرتان اشتباهاتی انجام دهد و یا کمتر به شما رسیدگی کند. همیشه به خاطر داشته باشید که هیچ کس کامل نیست. در این مواقع خواسته همسرتان این است که او را درک کنید و او خود را سزاوار بخشش شما می داند. بدانید که هیچ رابطه ای بدون بخشش دوام ندارد.

3. با همدیگر گفتگو کنید

نگذارید کار به جایی برسد که هیچ حرفی با همسرتان نداشته باشید درباره بچه ها کارتان و حتی آب و هوا با هم صحبت کنید. چرا که گفتگو نکردن اولین جرقه های یک رابطه سرد است.

4. وقتی برای همسر و فرزندانتان اختصاص دهید

این زمان به دست شما محقق می شود و باید کیفیت با هم بودن را بالا ببرید یعنی تمام طرح ها و برنامه های آن روز را به میل آنها هماهنگ کنید. فقط خالی کردن برنامه روزانه برای با هم بودن کافی نیست بلکه باید برای این زمان برنامه ریزی کنید و به خود ثابت کنید که برای عزیزترین های زندگی تان عشق و احترام قائلید.

5. بیشتر بگویید بله به جای نه

عادت به منفی نگری و مخالفت شما را از عزیزانتان دور میکند. سعی کنید در برابر بعضی خواسته ها نه نگویید. با گفتن همین کلمه ساده "بله" همسرتان را متعجب و خوشحال کنید.

6. خوب گوش دهید

همسرتان را با این مهارت میتوانید عاشق تر کنید. همسر شما فقط گوش های شما را برای شنیدن نمیخواهد بلکه باید با قلبتان به او گوش دهید و او را بفهمید.

7. مهربانی کنید

چقدر در طول روز به همسرتان میگویید لطفا یا متشکرم یا او را میبوسید؟! متاسفانه بعضی از زوجین فراموش میکنند با هم مهربان باشند و این کلید موفقیت را در زندگی از دست میدهند.

8. بعضی از وظایف خانه و کودک را با هم تقسیم کنید

یکی از مهمترین دعواهای زناشویی بر سر همین مساله جزئی است. خرده کاری های خانه و بچه ها تنها مسائل همسرتان نیستند چه خوب است کمی غرور و سابقه خانودگی خود را کنار بگذارید و با این کار زندگی شیرین تری داشته باشید شاید اوایل سخت باشد اما خود کم کم معجزه اندک کمک به همسر را خواهید دید.

9. برای اوقات فراغت برنامه ریزی کنید

اگر همسر شما شاغل است ساعات بیکاری او و اگر همسرتان شاغل نیست خود به او مرخصی دهید. این روزها بگذارید او آزاد باشد و نگران بچه ها، شما، خانه و .. نباشد. بگذارید در این اوقات فراغت به خود و خواسته های شخصی اش برسد.

10. مراقب سلامت روحی و جسمی خود و خانواده باشید

بسیاری از مردان مراقب سلامتی خود نیستند و این برای همسرانشان مشکل به وجود می آورد و این افراد به سلامتی طرف مقابل هم اهمیت نمیدهند ولی به خاطر داشته باشد همسرتان نمیتواند مدام دنبال شما باشد. چرا که او عشق شما و همسر شماست نه مادرتان و او خود نیاز به توجه دارد ؛ پس به سلامتی خود و او اهمیت دهید.

 

علی اکبر احمدلو ; ٧:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٤/٧/٢٠

تکنیک مثبت اندیشی

ماهنامه دلتای مثبت   www.deltamosbat.com

 ۱۰۰تکنیک ساده مثبت اندیشی

اززندگی خسته شده‌اید؟ دیگر زندگی به کامتان نیست! نگران نباشید چون عده‌ی زیادی هم مثل شما هستند و با این مشکلات دست و پنجه نرم‌ می‌کنند. لذا برای آن حتماً راه حل هایی اندیشیده شده که با سر زدن به کتابفروشی های مختلف می توانیم تعداد زیادی از کتاب هایی که به این منظور تهیه شده اند را مطالعه کنیم.. اما لیست عناوین صدتایی زیر به بیان نکات بسیار ساده و جذاب در این زمینه می پردازد که شاید با اینکه همه ی ما آن ها را می دانیم، ولی ندانیم که می دانیم! با هم این لیست را مرور می کنیم :   ۱- اشتباهاتتان را بپذیرید  ۲-از اشتباهات اطرافیان و دوستانتان بگذرید و چشم پوشی کنید  ۳-برای خودتان سرگرمی جدیدی انتخاب کنید ۴- منظم باشید و نظم خاص و مورد قبول خود را اجرا کنید ۵- دوستان جدیدی پیدا کنید ۶- کار جدیدی پیدا کنید ۷- رژیم غذاییتان را تغییر دهید ۸ - احساساتتان را روی کاغذ پیاده کنید. به عبارت دیگر برای خودتان یک دفترچه ی خاطرات تهیه کنید ۹ - جملات صبحگاهی خاص خود را پیدا کنید! (هر روز صبح یک جمله ی مثبت را بیان کنید) ۱۰- -به مسافرت بروید ۱۱- ریسک پذیر باشید (خطر پذیری باعث افزایش نشاط در زندگی می شود) ۱۲- فعالیت اقتصادی خود را بنا کنید (بیکار نمانید و شروع کنید ) به دنبال کار بگردید و اگر هم نشد خودتان کاری را راه بیاندازید) ۱۳-زبان جدیدی یاد بگیرید (یاد گرفتن زبان شما را با دنیایی جدیدتر آشنا می کند) ۱۴- دلیلی برای پذیرفتن نظرات دیگران بیابید ۱۵- دکوراسیون محل کارتان را تغییر دهید ۱۶- به خودتان پاداش بدهید ۱۷- -صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید ۱۸- قدرت تمرکزتان را افزایش دهید (برای این کار می توانید از تکنیک های مختلفی که وجود دارد استفاده کنید) ۱۹- یک وبلاگ برای خودتان دست و پا کنید! ۲۰- یک کتابچه ی الکترونیکی بنویسید و در اینترنت منتشر کنید ۲۱- تلاش کنید، ولی زیاد رویایی فکر نکنید ۲۲-کارشکنی و بی قانونی را بگذارید کنار ۲۳- -دلیلی برای دوست داشتن خودتان پیدا کنید! ۲۴-چیزهای جدید را تجربه کنید ۲۵- از دعوا کردن برحذر باشید ۲۶-از تلف کردن انرژی تان جلوگیری کنید ۲۷- یادبگیرید که چشم پوشی کنید ۲۸- قدردان زحمات دیگران در قبال خودتان باشید ۲۹- ول کن قضیه نباشید! ۳۰-خانه تان را تمیز کنید ۳۱-فعالیت های روزانه تان را بنویسید ۳۲- -نظرات منفی که در مورد خودتان دارید را حل کنید ۳۳- مهارت های جدیدی را یاد بگیرید ۳۴-به مانند پولتان که همیشه حسابش دستتان است، حساب زمانتان را هم داشته باشید ۳۵- -ورزش کنید ۳۶- مثل والدین باشید! ۳۷- دیوارهایی را که اطراف خودتان ساخته اید نابود کنید ۳۸- چیزهایی که باعث ناراحتی تان می شود را از خود و خانه تان دور کنید ۳۹- هفته ای یک کتاب بخوانید ۴۰- در دوره های یک ماهه خود را مجبور به کاری کنید ۴۱- -به دوستان قدیمی تان زنگ بزنید و جویای احوالشان شوید ۴۲- پیگیر اتفاقات باشید ۴۳- بازی کنید! (بعضی وقت ها مثل بچه ها رفتار کردن و با آنها بازی کردن باعث افزایش روحیه تان می شود) ۴۴ -کسانی که به شما بدی کرده اند را ببخشید ۴۵- -بی خیال حل مشکلات سخت شوید! ۴۶- -با دشمنان قدیمی تان صلح کنید ۴۷- به یک دوست نزدیک قول بدهید و پابند به قولتان باشید ۴۸-اگر از کسی واقعاً بدتان می آید، با او قطع رابطه کنید! (به همین سادگی می توان جلوی بسیاری از ناراحتی ها را گرفت) ۴۹- چیزیکه برای مدتها می خواستید را برای خودتان بخرید! ۵۰-قضاوت کردن را کنار بگذارید ۵۱- طرز لباس پوشیدتان را عوض کنید ۵۲- حداقل روزی ده باز لبخند بزنید ۵۳- -بعضی از خاطرات گذشته را فراموش کنید ۵۴--یک درخت در باغچه تان بکارید ۵۵- به یک شهر دیگر بروید! ۵۶--دوستان تازه ای دست و پا کنید ۵۷ -زیاد پایبند نگاه کردن به تلویزیون نباشید ۵۸ -سرگرمی های غیرعادی ای برای خودتان دست و پا کنید ۵۹ -یکی را تصادفی انتخاب کرده و بغل کنید! ۶۰ -یک مهمانی غیرمترقبه برگزار کنید! ۶۱ -به پیاده روی بروید! ۶۲ -یک حیوان خانگی بخرید ۶۳ -یک نامه ی تشکر آمیز برای دوستانتان بنویسید ۶۴-روزانه تمرین مدیتیشن کنید ۶۵ -از جملات زیبا استفاده کنید ۶۶- نسبت به خودتان هم همین کار را بکنید ۶۷ -اگر در چیزی شک کردید، کاری که دلتان می گوید را انجام دهید ۶۸ -چه پیروز چه بازنده، اظهار نظر نکنید ۶۹ -از کسی تقلید نکنید ۷۰ -اهدافتان را بشناسید ۷۱ -به دیگران کمک کنید  ۷۲-اجتماعی باشید  ۷۳-زمانی را هم به تنهایی بگذرانید  ۷۴-بعضی چیزها را هم خودتان تعمیر کنید.  ۷۵-کارهای با ارزش انجام دهید  ۷۶-سعی کنید که عادت کنید قبل از انجام هر کاری کمی فکر کنید تا بعداً دچار پشیمانی نشوید  ۷۷-موارد مختلف زندگی تان را درجه بندی کنید.  ۷۸-درک کنید که دیگران از شما چه می خواهند  ۷۹-عادت های بدتان را ترک کنید  ۸۰-غرو لند کردن را ترک کنید  ۸۱-چیزی که ازش بدتان می آید را از خودتان دور کنید  ۸۲-سعی کنید هر روز بهتر از دیروز باشید  ۸۳-به حرفهای منتقدانتان گوش دهید  ۸۴-بدانید که زندگی خودش شکل نمی گیرد٬ بلکه براساس واکنش شما به مسائل مختلف زندگی شکل می گیرد. در موارد مختلف زندگی درست واکنش دهید!  ۸۵-بخنیدید  ۸۶-به سمت چیزی که علاقه دارید حرکت کنید  ۸۷-به احساساتتان اعتماد کنید  ۸۸-طوری زندگی کنید که انگار دارید تفریح می کنید  ۸۹-از زندکی تان یک داستان درست کنید. اتفاقات مختلف زندگی تان را ثبت کنید و براساس آنها برای خودتان داستان هایی بنویسید که شما در آن نقش اول را دارید و یک قهرمان هستید!  ۹۰-دنباله رو دیگران نباشید  ۹۱-به اعتقاداتتان توجه کنید  ۹۲-دروغ نگویید!  ۹۳-موقعیت های مختلف را در زندگی تان پیش بینی کنید. اینگونه عمل کردن در زندگی ساده تر خواهد بود  ۹۴-در امروز زندگی کنید  ۹۵-منتظر اتفاقات غیر منتظره باشید  ۹۶-لذت ببرید!  ۹۷-قوانین خاص خود را داشته باشید  ۹۸-حسادت نکنید.  ۹۹-عاشق باشید! نه فقط به دیگران که خودتان!  ۱۰۰- افسوس گذشته ها را نخورید!

 آدرس اینترنتی: http://www.deltamosbat.com/archive/1390_06_01/000478.php?q=save

علی اکبر احمدلو ; ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٤/٧/۱۳

روزمره گی

فرار از روزمرگی با 11 راه ساده

مجموعه: برای زندگی بهتر

احساس می کنید همه چیز یکنواخت شده و دیگر مثل سابق خوشحال نیستید؟ شاید این بهترین زمان است تا در زندگی تان تغییراتی ایجاد کنید... اگر از روزمرگی خسته شده اید، خوشحال نیستید، انگیزه کافی برای زندگی ندارید و غم و اندوه شما را فرا گرفته وقتش رسیده که برای ایجاد تغییراتی در زندگی تان تلاش کنید.گاهی اوقات این حالت ها افسردگی های موقتی هستند که با تغییرات کوچکی در زندگی برطرف می شوند. بعضی وقت ها نداشتن هدف، زندگی شما را بیهوده می کند.

به هر حال اگر می خواهید شادی و نشاط زندگی تان را افزایش دهید، بهتر است به دنبال تغییراتی باشید که شما را خوشحال تر می کند. تغییر در رژیم غذایی، تغییر در سبک زندگی و حتی ثبت نام در باشگاه، خلق و خوی شما را بهتر می کند و طرز فکرتان را نسبت به زندگی تغییر می دهد. پس تهدید را تبدیل به فرصت کنید و از همین حس و حال امروزتان انگیزه بگیرد تا برنامه تازه ای را در پیش بگیرید و در مدت کوتاهی خوشی و شادمانی زندگی تان را افزایش دهید. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید 11 راه زیر را امتحان کنید.
1- ایده های بزرگ داشته باشید اما آهسته شروع کنید
اولین مسئله این است: باید هدفی را در آینده مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید اما فراموش نکنید که سنگ بزرگ علامت نزدن است. شاید در ابتدا برای تغییرات هیجان زیادی داشته باشید اما کمی دست نگه دارید و ترمز بکشید. وقتی صحبت از تغییرات به میان می آید، بیشتر ما فکر می کنیم که باید گام های بزرگی برداریم و یک تغییر اساسی در زندگی مان ایجاد کنیم در صورتی که این طرز فکراشتباه است.
با این نوع طرز فکر خیلی زود انگیزه تان را از دست می دهید. به این فکر نباشید که همین حالا به نتیجه دلخواه تان برسید. بهترین کار این است که اهداف بزرگتان را به بخش های کوچکی تقسیم کنید که قابل دستیابی باشند. بدین ترتیب لقمه بزرگتر از دهان تان برنمی دارید و به رانندگی در جاده زندگی ادامه می دهی.
2- یک دوست همراه پیدا کنید
به طور حتم به شرایط فعلی تان عادت کرده اید و بیرون آمدن از این وضعیت دشوار به نظر می رسد. می دانیدکه قرار است به جای بهتری برسید اما گاهی اوقات شاید مردد شوید و این تردیدها شما را از ادامه مسیر باز دارد. در چنین شرایطی یک دوست خوب نعمت بزرگی است. فردی که به شما کمک کند مأیوس نشوید و به مسیرتان همچنان ادامه دهید.
برای ایجاد تغییرات مثبت حفظ انگیزه مهمترین کار است، پس شخصی را لازم دارید که سرشار از انرژی مثبت باشد و با حرف های امیدوارکننده و مثبت دلسردی را از زندگی تان بیرون کند. صحبت با افراد موفق و با تجربه هم کار دیگری است که می توانید دنبال کنید. خواندن کتاب و زندگینامه های افراد موفق هم می تواند دوست خوبی برایتان باشد.
3- آینده را مجسم کنید
در همین زمان که اهداف اصلی تان را مشخص می کنید، چشم اندازتان را فقط به آینده محدود نکنید. زمان حال را از دست ندهید و خوشی های لحظه های فعلی را فدای رویاهای آینده نکنید. بهترین کار این است که اهداف تان را روی کاغذ بنویسید. به طور دقیق مشخص کنید که در زندگی چه می خواهید، چه احساسی دارید و بعد از اینکه به اهداف تان رسیدید، زندگی تان چه تغییری می کند.
هر نکته ای راکه به ذهن تان می رسد روی برچسب های کوچکی بنویسید و جایی جلوی چشمتان قرار دهید. حتی می توانید تصویری از آینده دلخواه تان ترسیم کنید. در اینصورت هر روز به یاد می آورید که از زندگی چه می خواهید و قرار است به چه جایی برسید. وقتی تصویر خوبی از زندگی آینده تان داشته باشید و این تصویر را مدام مجسم کنید، به احتمال زیاد راحت تر به آن هدف می رسید.
4- موسیقی گوش کنید
صبح که از خواب بیدار می شوید موسیقی انرژی بخش گوش دهید. موسیقی فواید شگفت انگیزی برای زندگی شما به همراه دارد. به کمک موسیقی تمرکز ذهن شما افزایش می یابد و روحیه تان بهتر می شود. در نتیجه راه حل های مفید و تازه زودتر به ذهن تان می رسد.

موسیقی می تواند دنیای یکنواخت و کسل کننده شما را رنگی کند و شما را به تحرک وادارد. حتی هنگام پیاده روی هم موسیقی را از دست ندهید. وقتی در خانه مشغول انجام کارهای معمول هستید یک موسیقی آرامش بخش بگذارید.
5- مکمل های ویتامین D بخورید
این روزها درصد زیادی از مردم با کمبود ویتامین D روبرو هستند. کمبود این ویتامین با علائمی مانند افسردگی، خستگی، ضعف سیستم ایمنی، چاقی، کمردرد یا ریزش موها همراه می شود. اگر این نشانه ها در شما هم دیده می شود و در رژیم غذایی تان منابع ویتامین D کافی وجود ندارد و در معرض نور خورشید هم نیستید، به مکمل ها فکر کنید؛ در فصل زمستان که هوا ابری و بارانی است باید این مکمل ها را بیشتر مصرف کنید. با این وجود، قبل از مصرف مکمل ها توصیه می شود نظر پزشک را هم جویا شوید.

6- دفتر خاطرات داشته باشید
برای اینکه مراحل تغییرات تان را به خوبی دنبال کنید، یک دفتر خاطرات یا سررسید داشته باشید و وقایع مهم را داخل آن بنویسید. این کارچند مزیت دارد:
- نوشتن عواطف و احساسات درباره موضوع های مختلف به آرامش شما کمک می کند.
- وقتی اهداف تان را روی کاغذ می نویسید آنها را فراموش نمی کنید.
- نوشتن روزانه، انگیزه شما را برای تغییر زندگی بیشتر می کند و از این اهداف فاصله نمی گیرید.
- وقتی نوشته ها را مرور می کنید به نقاط ضعف و قوت خودتان پی می برید و در آینده کمتر اشتباه می کنید.
- البته درباره نوشتن یک تبصره هم وجود دارد. وقتی از موضوعی عصبانی هستید بهتر است عواطف و احساسات تان را روی کاغذ بنویسید اما این کاغذها را نگه ندارید. آنها را پاره کنید. این نوشته ها سبب می شودناراحتی ها را از یاد ببرید و احساسات بهتری داشته باشید.
7- به زندگی تان نمره بدهید
برای اینکه افکار منفی را از خودتان دور کنید، به انرژی های مثبت زیادی نیاز دارید. اول زندگی فعلی تان را ارزیابی کنید. ببینید بین نمره یک تا 10، چه نمره ای به آن می دهید؟ در مرحله بعد اهداف اصلی تان را روی کاغذ بیاورید. بعد به این فکر کنید که می خواهید در این هفته نمره زندگی شما چقدر افزایش داشته باشد. این عدد را هم گوشه کاغذ یادداشت کنید. یادتان باشد هدف خوبی است که بتوانید نمره 8 یا بالاتری را برایش درنظر بگیرید. در صورتی که این عدد خیلی پایین است، شاید عزت نفس پایینی دارید. بنابراین از همین امروز خودتان را همانطور که هستید، بپذیرید و وجودتان را دوست داشته باشید تا نمره زندگی تان بیشتر شود. کاستی هایتان را بشناسید و برای رفع شان تلاش کنید اما بدانید که با شما همراه هستند و باید در کنار آنها به رشد زندگی تان فکر کنید.
8- ویتامین C بیشتری مصرف کنید
شاید فکر کنیداین موضوع به تغییرات اساسی زندگی چه ربطی دارد؟ تغذیه خوب در تقویت وضعیت روحی و جسمی تاثیر زیادی دارد. ویتامین C یک منبع عالی برای بهبود وضعیت سلامت است. وقتی به تغذیه تان اهمیت می دهید، نسبت به خودتان احساس بهتری پیدا می کنید و برای مقابله با مشکلات آماده تر می شوید. ویتامین C بدن شما را مقابل عوامل بیماری زا مقاوم می کند، در نتیجه از بیماری ها دور می مانید.

9- از افراد منفی باف دوری کنید
نام افرادی را که انرژی منفی شان را به شما تزریق می کنند، یادداشت کنید؛ این افراد با افکار منفی شان شما را از اهداف تان دور می کنند. به طور حتم در خانه، محل کار، جمع دوستان و ... افرادی را می بینید که از در و دیوار طلبکارند ونسبت به آینده دیدگاه روشنی ندارند. فهرستی از آنها تهیه کرده و ارتباط تان را با این افراد به حداقل برسانید. در مقابل باید به دنبال کسانی باشید که از حرف ها و رفتارشان انرژی مثبت می گیرید.
10- خودتان منبع انرژی خودتان باشید
به طور حتم در اطراف تان افرادی هستندکه به شما انرژی مثبت می دهند. حتی ممکن است بعضی از فعالیت های روزانه هم برای شما انرژی بخش باشند. بنابراین باید تصمیم بگیرید که این فعالیت ها را افزایش دهید. فهرستی از این کارها را داشته باشید و برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی آنها را هر روز دنبال کنید:
- داشتن رژیم غذایی سالم    - ورزش روزانه   - سلامت عمومی     - اهداف شخصی
11- با خودتان قرار بگذارید
هدف گذاری به تنهایی کافی نیست. باید به قول و قراری که با خودتان می گذارید پایبند باشید. گاهی اوقات بعد از پنج تا شش روز اهدافی که با جدیت آنها را روی کاغذ نوشته بودید به سرعت فراموش می شوند، بنابراین برای خودتان جایزه های کوچکی تعریف کنید. وقتی اهداف بزرگ به اهداف کوچکتری تقسیم شوند، دستیابی به آنها ساده تر می شود. می توانید آنها را زودتر به دست بیاورید و برای رسیدن به اهداف بعدی آماده تر شوید. این جایزه می تواند یک ولخرجی کوچک برای خودتان باشد تا به این بهانه خوشحال و با انگیزه به حرکت تان ادامه دهید.

منبع : برترین ها

http://www.1doost.com/posts آدرس وب:

علی اکبر احمدلو ; ۸:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٤/٧/۸