تفاهم زن و شوهر

توصیه هایی مهم برای بالا بردن سازگاری زن و شوهر

 


اگر بخواهید به‌ تلافی‌اشتباه‌ خود لجبازی‌ کنید، همه‌ پل‌های‌ رابطه‌ باهمسرتان‌ را خراب‌ کرده‌اید. با گذشت‌ و فداکاری‌همسرتان‌ را برای‌ همیشه‌ مدیون‌ خود سازید.

عشق‌ و محبت‌ بین‌ زن‌ و شوهر از ارکان‌ اصلی‌ نظام‌خانواده‌ است‌. اما با گذشت‌ زمان‌ و سپری‌ شدن‌شور و شوق‌ دوران‌ نخستین‌ ازدواج‌، گاه‌ این‌ فکر به‌ ذهن‌ همسران‌ می‌آید که‌ بعد از چند سال‌زندگی‌ میزان‌ علاقه‌ آنان‌ نسبت‌ به‌ هم‌ چقدر تغییرکرده‌ است‌.
هدف‌ از ارائه‌ توصیه‌های‌ زیر، آموزش‌ جهت‌ ارتقای‌ سازگاری‌ و توجه‌ کردن‌ به‌ ویژگی‌های‌مثبت‌ یکدیگر، افزایش‌ اعتماد به‌ نفس‌، کاهش‌اضطراب‌ و تنش‌های‌ موجود در جهت‌ بهداشت‌ وسلامت‌ روانی‌ است‌.

1 - خانواده‌ یک‌ مجموعه‌ است‌
خانواده‌ زمانی‌موفق‌ خواهد بود که‌ همه‌ اعضای‌ آن‌ در یک‌محفل‌ با کمال‌ صمیمیت‌ و شادی‌ زندگی‌ می‌کنند.چون‌ وجود هر نوع‌ مشکل‌ و ناهماهنگی‌ حتی‌ ازسوی‌ یک‌ عضو، کل‌ خانواده‌ را دچار ناراحتی‌می‌نماید، پس‌ از انجام‌ هر رفتاری‌ نظیر مقایسه‌کردن‌، تحقیر، طعنه‌ زدن‌ و... پرهیز کنید.

2 - زندگی‌ مشترک‌ عرصه‌ کمال‌ است‌ نه‌ صحنه‌پیکار
بنابراین‌ دررفع‌ بحران‌ها مانند یک‌ تن‌ واحد عمل‌ کنید. یار و یاور هم‌ باشید. کوشش‌ نکنیدبر دیگری‌ تسلط بیابید، با هم‌ و در کنار هم‌ باشید نه‌رودروی‌ هم‌.

3 - از ابراز محبت‌ نسبت‌ به‌ یکدیگر دریغ‌ نکنید
ابراز محبت‌ به‌ موقع‌ در زند گی‌ مشترک‌ علاقه‌،نشاط و طراوت‌ به‌ وجود می‌آورد. این‌ امر فقط لازمه‌ روزهای‌ نخستین‌ ازدواج‌ نیست‌، بلکه‌ با گذشت‌ زمان‌ نهال‌ نوپای‌ زندگی‌ به‌ درختی‌ تناور تبدیل‌ می‌شود که‌ نیاز بیشتری‌ به‌ آبیاری‌ دارد. باابراز محبت‌ و نشان‌ دادن‌ عشق‌ و علاقه‌ به‌ هم‌،می‌توان‌ این‌ درخت‌ تناور را برای‌ همیشه‌ با نشاط، باور و با طراوت‌ نگه‌ داشت‌.

4 - عاشقانه‌ به‌ هم‌ نگاه‌ کنید
نحوه‌ نگریستن‌ هریک‌ از ما به‌ دیگری‌ به‌ ( چگونه‌ بودن‌ ما ) بستگی‌دارد، نه‌ به‌ ( چگونه‌ بودن‌ او.) زبان‌ نگاه‌، زبان‌موثری‌ است‌. شما با نگاه‌ کردن‌ به‌ طرف‌ مقابل‌، به ‌او می‌فهمانید که‌ به‌ صحبت‌ کردن‌ با علاقمندهستید. اگر او سخن‌ می‌گوید، شما همچنان‌ که ‌تبسمی‌ بر لب‌ دارید به‌ صورت‌ و چشم‌ او نگاه‌ کنید.این‌ حالات‌ شما، اثر معجزه‌ آسایی‌ در ایجاد صمیمیت‌ و عشق‌ دارد. علاوه‌ بر این‌، اغلب‌ در یک‌زوج‌ عاشق‌ شاهد به‌ وجود آمدن‌ زبانی‌ رمزی‌ وعبارت‌های‌ محرمانه‌ای‌ هستیم‌ که‌ افراد دیگر قادربه‌ درک‌ آن‌ نیستند و نیز شیطنت‌ها، اشاره‌ها و کنایه‌هایی‌ که‌ تنها عشاق‌ آن‌ را می‌فهمند.

5 - در پنهان‌ کردن‌ راز خود پافشاری‌ نکنید
وقتی‌ یکی‌ از شما اشتباه‌ کردید، صادقانه‌ و صمیمی‌به‌ آن‌ اعتراف‌ کنید. مراقب‌ باشید که‌ احساسات‌همسرتان‌ را جریحه‌دار نکنید. صداقت‌ و اظهارپشیمانی‌ و ندامت‌ تنها راه‌ علاج‌ واقع‌ است‌. زیراقبول‌ نکردن‌ اشتباه‌ و نپذیرفتن‌ خطا اختلاف‌ را دامن‌ می‌زند و تا زمانی‌ که‌ به‌ اشتباه‌ خود متعرف‌نشوید و صمیمانه‌ از همسرتان‌ پوزش‌ نخواهید،رابطه‌ زناشویی‌ ترمیم‌ نمی‌شود.

6 - باید بدانید که‌ هر موضوعی‌ را به‌ شیوه‌ای‌خاص‌ با همسر خود در میان‌ بگذارید
اگر فکر کنیدگفتن‌ آن‌ ضرورتی‌ ندارد و نگفتن‌ آن‌ آینده‌ شما راتهدید نمی‌کند، اصرار در برملا کردن‌ آن‌ نکنید.هنگام‌ بیان‌ مسئله‌ای‌ که‌ در گذشته‌ داشته‌اید، ابتدابخشی‌ از آن‌ را فاش‌ کنید. به‌ این‌ معنی‌ که‌ از مسائل‌کوچک‌تر شروع‌ کنید. اگر همسرتان‌ ظرفیت‌پذیرش‌ آن‌ را داشت‌ به‌ تدریج‌ مسائل‌ مهم‌تر راپیش‌ بکشید.

7 - در مطرح‌ کردن‌ مسائل‌ ناخوشایند سعی‌ کنید خود را هم‌ دخالت‌ دهید
مثلا به‌ جای‌ این‌ که‌ بگویید، چرا با فلانی‌ این‌ طور برخورد کردی‌؟ بگویید: کاش‌ با او این‌ طور برخورد نمی‌کردیم‌.

8 - هنگام‌ طرح‌ مسئله‌ با همسر خود هرگز جمله‌ ( تو با هیچ‌ کس‌ نمی‌توانی‌ کنار بیایی‌ ) را به‌ کارنبرید
زیرا همین‌ جمله‌ باعث‌ می‌شود که‌ او دیگرهیچ‌ گاه‌ مسائل‌ خود را با شما در میان‌ نگذارد.

9 - به‌ جای‌ جستجو در اعمال‌ و رفتار همسرتان‌،سعی‌ کنید از خود او سوال‌ کنید
گفتگو مستقیم‌ باهمسر سبب‌ می‌شود که‌ در موردی‌ که‌ شما شک‌ وتردید داشتید، مشکل‌ آسان‌تر حل‌ شود.

10 - اشتباه‌های‌ یکدیگر را به‌ رخ‌ هم‌ نکشید
زیراپایه‌های‌ زندگی‌ مشترک‌ را سست‌ می‌کند

11 - اگر خطایی‌ از همسر خود دیدید، زود ازکوره‌ در نروید و سفره‌ دلتان‌ را نزد هر کس‌ باز نکنید
خصوصا نزد پدر و مادرتان‌. زیرا این‌ کار سبب‌ سرافکندگی‌ همسرتان‌ شود و امکان‌ آشتی‌ را بسیار ضعیف‌ می‌کند. زمانی‌ که‌ رابطه‌ شما باهمسرتان‌ تیره‌ شد آرامش‌ خود را حفظ کنید،متین‌ و خونسرد باشید، وگرنه‌ رفتارتان‌ غیرمنطقی‌می‌شود و ممکن‌ است‌ دست‌ به‌ کاری‌ بزنید که‌سبب‌ پشیمانی‌ شود.

12 - اگر می‌خواهید عشق‌ و علاقه‌ خود را به‌ همسرتان‌ تداوم‌ بخشید، باید زمان‌ کافی‌ را برای‌ باهم‌ بودن‌ و ابراز محبت‌ کردن‌ اختصاص‌ دهید. و به ‌یادآوری‌ روزهای‌ نخستین‌ آشتی‌تان‌ بپردازید.

13 - تلافی‌ جو نباشید
اگر بخواهید به‌ تلافی‌اشتباه‌ خود لجبازی‌ کنید، همه‌ پل‌های‌ رابطه‌ باهمسرتان‌ را خراب‌ کرده‌اید. با گذشت‌ و فداکاری‌همسرتان‌ را برای‌ همیشه‌ مدیون‌ خود سازید.

14 - انعطاف‌پذیر باشید
با چشم‌پوشی‌ و نرمش‌می‌توان‌ از بروز تنش‌های‌ بی‌دلیل‌ پیشگیری‌ کرد.موارد اختلاف‌ را صرفا به‌ نیت‌ رسیدن‌ به‌ دیدگاه‌مشترک‌ طرح‌ کنید، نه‌ برای‌ تکرار و تثبیت‌ کدورت‌دشمنی‌.

15 - صبر و بردباری‌ همسر خود را به‌ عنوان‌ وظیفه‌ او قلمداد نکنید
بلکه‌ شما نیز با گذشت‌ ومتانت‌ و نکته‌سنجی‌ قدردانی‌ خود را نسبت‌ به‌ اوثابت‌ کنید.

16 - همسر آزرده‌ شریک‌ خوبی‌ برای‌ زندگی‌نیست‌
یکدیگر را نیازارید. اجازه‌ ندهیدیکنواختی‌ و کسالت‌ غبار غم‌ را بر زندگی‌تان‌بیفشاند.

17 - نسبت‌ به‌ همسرتان‌ احساس‌ مسئولیت‌ کنید
این‌ احساس‌ پاسخی‌ ارادی‌ آدمی‌ است‌ به‌نیازهای‌ یک‌ انسان‌ دیگر، خواه‌ این‌ نیازها بیان‌شده‌ باشد یابیان‌ نشده‌ باشد.

18 - به‌ همسرتان‌ احترام‌ بگذارید
احساساتش‌ رادرک‌ کنید. منظور از درک‌ احساسات‌ آن‌ است‌ که‌همسر خود را آن‌ طور که‌ هست‌ بشناسید ( از نظرخصوصیات‌ اخلاقی‌، عقلانی‌، ایمانی‌، ایده‌ها،آرزوها، احساسات‌ و عواطف‌...) احترام‌ گذاشتن‌به‌ همسر عبارت‌ است‌ از پذیرش‌ وی‌ آن‌ طور که‌هست‌ و ارزش‌ گذاشتن‌ به‌ شخصیت‌ و کمالات‌ اوکه‌ مظاهر آن‌ در گفتار و کردار در فرهنگ‌های‌مختلف‌ متفاوت‌ است‌، همسران‌ باید ضمن‌ وحدت‌فرهنگی‌ از مصادیق‌ احترام‌ در زمینه‌های‌ مختلف‌تبعیت‌ نموده‌ و آنها را در مورد همسر خود به‌ کاربندند.

علی اکبر احمدلو ; ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۳۱

این مطلب باید دوبار خوانده شود

نامه شگفت انگیز! (قطعا دو بار خواهید خواند)

 داستان کوتاهی که پیش روی شماست یک قصه جادویی است که حتما باید دو بار خوانده شود! به شما اطمینان میدهم هیچ خواننده ای نمیتواند با یک بار خواندن آن را رها کند! این نامه تاجری به نام پائولو به همسرش جولیاست که به رغم اصرار همسرش به یک مسافرت کاری میرود و در آنجا اتفاقاتی برایش می افتد که مجبور میشود نامه ای برای همسرش بنویسد به شرح ذیل …

جولیای عزیزم سلام
بهترین آرزوها را برایت دارم همسر مهربانم. همانطور که پیش بینی
می کردی سفر خوبی داشتم. در رم دوستان فراوانی یافتم که با آنها
می شد مخاطرات گوناگون مسافرت و به علاوه رنج دوری از تو
را تحمل کرد. در این بین طولانی بودن مسیر و کهنگی وسایل مسافرتی
حسابی مرا آزار داد. بعد از رسیدن به رم چند مرد جوان
خود را نزد من رساندند و ضمن گفتگو با هم آشنا شدیم. آنها
که از اوضاع مناسب مالی و جایگاه ممتاز من در ونیز مطلع بودند
محبتهای زیادی به من کردند و حتی مرا از چنگ تبهکارانی که
قصد مال و جانم را کرده بودند و نزدیک بود به قتلم برسانند
نجات دادند . هم اکنون نیز یکی از رفقای بسیار خوب و عزیزم
روبرتو”‌ که یکی از همین مردان جوان است انگشتر مرا به امانت گرفته
و با تحمل راه به این دوری خود را به منزل ما خواهد رساند
تا با نشان دادن آن انگشتر به تو و جلب اطمینانت جعبه جواهرات
مرا از تو دریافت کند وبه من برساند. با او همکاری کن تا جعبه
مرا بگیرد. اطمینان داشته باش که او صندوق ارزشمند جواهرات را
از تو گرفته و به من خواهد داد وگرنه شیاد فرصت طلب دیگری جعبه را
خواهد دزدید و ضمن تصاحب تمام جواهرات آن، در رم مرا خواهد کشت
پس درنگ نکن . بلافاصله بعد از دیدن نامه و انگشتر من در ونیز‍
موضوع را به برادرت بگو و از او بخواه که در این مساله به تو کمک کند.
آخر تنها مارکو جای جعبه را میداند. در مورد دزد بعدی هم نگران نباش
مسلما پلیس او را دستگیر کرده و آنقدر نگه میدارد تا من بازگردم.

Pauolo

نامه را خواندید؟ اما بهتر است یک نکته بسیار مهم را بدانید : پائولو قبل از سفر به رم با جولیا یک قرار گذاشته بود که در این مدت هر نامه ای به او رسید آن را یک خط در میان بخواند. !
حالا شما هم برگردید و دوباره نامه را یک خط در میان بخوانید تا به اصل ماجرا پی ببرید

 

علی اکبر احمدلو ; ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/۳۱

شخصیت

 

چطور شخصیت تان را ارتقا دهید؟

 خیلی از ما برای ارتقا بخشیدن به شخصیتمانتلاش زیادی می‌کنیم. دوست داریم همه ظاهر ولباس پوشیدنمان را تحسین کنند. به همین دلیلاست که خیلی‌ها پول زیادی را صرف رفتن به سالن‌هایآرایشی و کلینیک‌های پوست و مو می‌کنند. شمادوست دارید دیگران را با طرزتفکر و طرزبرقراری ارتباطیتان با آنها تحت‌تاثیر قراردهید. بنابراین آنهایی که در روابط خود ومهارت‌های ارتباطی‌شان اعتمادبه‌نفس لازم راندارند، برای بهتر شدن در آن و برقراری رابطهاجتماعی با دیگران تلاش زیادی می‌کنند.

خیلی از ما بی‌اندازه نگران احساس دیگران نسبتبه خودمان و اینکه درمورد شخصیتمان چه می‌گویندهستیم. در ارتقای شخصیتمان، جنبه‌های مختلفیاز شخصیت انسانی وجود دارد که می‌توانیم رویآنها تمرکز کنیم. گفته می‌شود که یک شخصیتتاثیرگذار و بانفوذ از مجموعه‌ای از ویژگی‌هایذهنی، فیزیکی، احساسی، معنوی و سلامت‌عمومیتشکیل می‌شود.

از نظر ظاهری جذاب باشید
خصوصیات ظاهری ما یکی از جنبه‌های شخصیت ماست. به این دلیل که ظاهر ما می‌تواند تا حد زیادینشان دهنده شخصیت درونی ما باشد. معمولاً باکمک ظاهر بیرونی است که می‌توانید در ابتداروی دیگران تاثیر بگذارید. برای بهبودشخصیتتان، باید مطمئن شوید که ظاهرتان با طرزلباس پوشیدن، آرایش کردن، مدل مو و ... بهاندازه کافی جذاب باشد. لزوماً به این معنینیست که باید لباس‌های خیلی زرق و برق‌داربپوشید یا موهایتان را تابلو درست کنید که نظردیگران را جلب کنید. معنای آن این است که بایدبرحسب موقعیتی که می‌خواهید در آن ظاهر شوید،تمیز، مرتب، خوش‌فرم، و خوش‌لباس باشید.

همه به کسانیکه مرتب و خوش‌لباس هستند جذب می‌شوند. وقتی می‌خواهید از خانه خارج شوید، مطمئن شویدکه موهایتان را به خوبی شانه زده باشید و ناخن‌هایتانمرتب باشد. هر روز دوش بگیرید تا همیشه شاداببه نظر برسید. قبل از بیرون آمدن از در،دوباره به خودتان در آینه نگاه کنید تا چیزیرا از قلم نینداخته باشید. با سالم نگه داشتنبدنتان باید از آن مراقبت کنید. ورزش منظمباعث می‌شود از نظر جسمی فعال بمانید.

گستره دانش و اطلاعاتتان را افزایش دهید
برخوردهای روزانه ما با موقعیت‌های مختلف وانواع مختلف آدمها عوامل مهمی در شکل‌گیریشخصیت ما هستند. باید تا می‌توانید تجربه کسبکنید. از طریق این تجربیات است که می‌فهمیمواقعاً که هستیم و در برخورد با موقعیت‌هایغیرآشنا چطور رفتار می‌کنیم.

برای یاد گرفتن چیزهای جدید تردید نکنید. اینکار افق دید شما را گسترده‌تر کرده و مهارت‌هایکشف‌نشده‌ای را در شما تقویت می‌کند. به محیط‌اطرافتانعلاقه‌مند شوید و به همه چیز توجه کنید.

به آدم‌ها علاقه نشان دهید و بفهمید که چهخواسته‌هایی دارند. اولویت‌ها، علایق،اعتقادات و رفتارهای آنها را کشف کنید. درمراسم‌های اجتماعی و گردهمایی‌ها شرکت کنید تابتوانید با افراد جدیدی آشنا شوید. زیادمسافرت کنید. مسافرت کردن اطلاعات و تجربه شمارا به شدت بالا می‌برد.

رفتار و شخصیتی دوست‌داشتنی داشته باشید
اگر می‌خواهید کاری کنید که دیگران دوستتانداشته باشند، باید اول یاد بگیرید خودتان رادوست داشته باشید و دوست‌داشتنی باشید. وقتیشخصیتی خوب برای خود ایجاد کردید، آدمها خیلیراحت تحسینتان کرده و دوستتان خواهند داشت. بهچیزهایی درمورد خودتان که دوست دارید و دوستندارید فکر کنید. نقاط مثبت و منفی خود رایادداشت کنید. رفتار و منشی برای خود ایجادکنید که دیگران را تحت‌تاثیر قرار دهد. درایجاد شخصیتتان بسیار بیشتر از ظاهرتان تاثیر‌گذارخواهد بود.

خیلی مهم است که یاد بگیرید ضعف‌ها و نقص‌هایتانرا بپذیرید و برای اصلاح آنها تلاش کنید. هیچوقت به خودتان نگویید که همین است که هستیدو نمی‌توانید کاری برای درست کردن عیب‌هایتانبکنید. همیشه برای تغییر فرصت هست.

علی اکبر احمدلو ; ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢۱